Dr. Monfore yakın zamanda ABD’den gelip bize eğitim veren bir veteriner hekim.  Uzun yıllar klinik çalışmaları yapmış.  Şimdi çiftlik danışmanlığı yapıyor.

Bize ABD’deki son gelişmeleri sundu.  Çok ince noktalara, küçük ayrıntılara ne kadar önem verdiklerini bir kez daha gördük.

Dr. Gene Monfore çiftlik ziyaretleri de yaptı.  Eğitiminin bir kısmı da çiftliklerde gerçekleşti.  Ülkemize ilk defa gelen Dr. Monfore toplam beş gün kaldı.  Kalburüstü sayılabilecek süt sığırcılığı işletmelerini gezdi.

Bizim zaten üzerinde durduğumuz birçok konuda daha ilk bakışta doğru teşhisler koydu.

Ülkemize ilk kez gelen bir veteriner hekimin kısa  bir süre içerisinde koyduğu teşhisler şunlar;

1-      Barınak yapılarınız uygun değil.

2-      Kağıt üzerinde çok rasyon var.  Ama; yemlik yönetiminiz yok ve bilinmiyor.

3-      Boş yemlikler, yatmayan inekler büyük sorun.

4-      Kaba yem kaliteniz çok kötü.  İyi olduğunu sandığınız kaba yemleriniz bile aslında iyi değil.  Selüloz kalitesi ile ilgili bilgi eksiklikleriniz ve uygulama hatalarınız var.

5-      Bunlarla birlikte “konfor” konusunda, havalandırma, temiz havanın en büyük ihtiyaç olduğu konusunda yeterince duyarlı davranılmıyor.

Dr. Gene Monfore kısıtlı bir zaman içerisinde bu gözlemleri yaparak bizlere uyarılarda bulundu.  Bizim en önemli sorunlarımızı bir çırpıda teşhis etti.  Ek olarak kendisinden duyduğumuz iki önemli cümleyi de burada tekrar etmek isterim.

“İnekleriniz kaba yem kalitesinin aynasıdır”

“Genetik kapasitesi yüksek olan ineklerin hakları da yüksektir”.