Angler sığır ırkı kırmızı rengiyle tanınmış, çoğunlukla İskandinav ve Baltık ülkelerinde yaygın bir ırktır.  Avrupa’nın önemli sütçü ırklarından biridir.  Ancak; erkek buzağıları süt danası için kullanıldığından, bazı ülkelerde çift amaçlı ırk veya kombine ırk olarak da değerlendirilir.

Angler süt yağının yüksekliğiyle tanınır.  Avrupa’da birbirine benzer özellikler taşıyan Alman Kırmızısı, Estonya Kırmızısı,  Danimarka Kırmızısı, İsviçre Kırmızısı, Norveç Kırmızısı, Litvanya Kırmızısı gibi ırklarla birlikte anılır.  Zaten bu ırkların teker teker genetik havuzları küçük olduğundan, birbirlerinin genetiklerinden de yararlanırlar.  Hatta, bu genetik yardımlaşma bazen Kırmızı Holstein, Montbeliard ve Jersey ırklarına kadar ulaşabilir.

Britanya’da sığır ırkları kodlamasında Angler ırkı  AR,  melezleri Kırmızılar ise ARX olarak kodlanmıştır.

Angler ırkı inekler orta yapılı, yapılarına oranla ise çok süt verimli hayvanlardır.  Irk ortalaması Almanya’da 8.486  kg,  %4,77 yağlı süt bildirilmektedir.  Proteini ise ortalama %3,64 dür.  Buzağıları kolay doğarlar ve dayanıklı olurlar.  Irk olarak meme yapısı sağlam, somatik hücre skorları düşüktür.  Almanya’da 1879 yılından beri kayıtları tutulmakta olan bir ırktır.  Angler ırkı yemi süte çevirme konusunda en ekonomik ırklardan biridir.

Angler ırkı ithalat yoluyla Avrupa dışındaki ülkelere, örneğin, ABD, Japonya, Yeni Zelanda, Kazakistan, Suudi Arabistan, Kanada, Şili, Cezayir gibi ülkelere gitmiştir.

Angler’i Almanya’da “tereyağı ineği” olarak isimlendirmişlerdir.  Peynir yapımına yönelik kappa-casein geni sayesinde iyi kalitede peynirler elde edilir.  Diğer yandan, erkek danaların beslenmesiyle elde edilen etler yumuşaktır.

Bu ırkın buzağıları ortalama 32 kg doğarlar.  Ergin inekler ortalama 500 kg olup, 780 kg’a kadar çıkabilirler.  Boğaları 800-900 kg’a kadar ulaşabilirler.  Boğalar ineklere göre daha koyu renkli olurlar.

Angler ırkı sağlam yapılı, dirençli, cüssesine göre çok verimli, bol yağlı sütü olan, kırmızı rengiyle ünlü bir ırktır.