Değerli üretici dostlarım,

Havalar ısındı. Önümüzdeki günlerde daha da ısınacak.

İnekler sıcaktan dolayı strese girecekler. 22°C’nin üzerine çıkan çevre sıcaklıkları inekler üzerinde büyük ölçüde stres yaratır.

20°C’de 27 litre süt veren bir inek, 25°’de 25 kg, 30°C’de 23 kg, 35°C’de 18 kg süt verir.

Sorun bununla da kalmayacak, daha sonra döl tutmama ve topallık ortaya çıkacaktır. Üstelik döl tutma sorunları ile topallık havalar serinledikten sonra da devam edecektir.

Düveler ısı stresine karşı daha da hassastırlar. İneklerinizi ve düvelerinizi mutlaka serinletin.

Serinletmeyi unutmayın, ihmal etmeyin.

Değerli üretici dostlarım,

Sıcak havalarda düve ve ineklerimizde ısı stresini önlemek, süt ve döl kaybı ile birlikte topallık olaylarını yaşamamak için mutlaka serinletme yapmalıyız.

Serinletme için barınaklara vantilatörler, fanlar takılır. Fanların yüksekliği yerden en az 2,5 metre olmalı, hayvanlara doğru bir meyil verilerek çapının 10 katı aralıkla dizilmelidir. Yatma yerleri veya yemlik hizasına dizilen fanlar 22°C’nin üzerindeki ortam sıcaklıklarında sürekli çalıştırılmalı, 15 dakikada bir 15 saniye duş yapılmalıdır. Su kesinlikle duş şeklinde verilmeli, sisleme veya pülverizasyon sistemi kullanılmamalıdır.

Sadece hayvanların üzerlerini biraz ıslatmak yeterlidir. Islatırken ‘’Kuru ve Temiz’’ sistemi bozulmamalı veya hava nemlendirilmemelidir.

O yüzden gereksiz miktarda veya sık aralıklarla duşlama yapılmasın. Sisteme veya pülverizasyon havayı nemlendireceğinden, aynı zamanda hissedilen sıcaklığı attıracağından kesinlikle akla getirilmesin.